Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdziecie państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

Aby powiększyć stronę, wciśnij klawisze [CTRL] + [+]. Aby zmniejszyć, wciśnij klawisze [CTRL] + [-]. Aby przywrócić do normalnej wielkości, wciśnij klawisze [CTRL] + [0].

Metro wczoraj i dziś

Współczesność

Kolejna nagroda dla Metra Warszawskiego

Najlepiej udoskonalane metro - tak oceniono Metro Warszawskie podczas  międzynarodowej konferencji MetroRail 2011 (Mediolan, 14-17 marca 2011r.).

MetrorRail  przyznaje swoje nagrody w 12 kategoriach. W tym roku warszawskie metro zgłosiło się tylko do kategorii „Najlepiej udoskonalane metro”. I wygrało. A kryteria oceny obejmowały m.in. radykalną poprawę pod względem zakresu, częstotliwości i efektywności usług; ciągłą poprawę ogólnej kondycji i udogodnienia; zwiększony poziom dostępu i bezpieczeństwa.

W pokonanym polu pozostali  operatorzy podziemnej kolei w Portugalii, Kanadzie, Korei Południowej i Francji..

plakat_akcept1_kopia_320

Plac Wilsona najlepszą stacją metra na świecie

Pierwszy pociąg metra ze stacji pl. Wilsona odjechał 8 kwietnia roku 2005, o godzinie 5.08. Prawie dokładnie trzy lata później (7 kwietnia 2008 r.) stacja została uznana za najlepszą nową stację metra na świecie, zbudowaną w ostatnich latach. Wyróżnienie przyznała organizacja MetroRail. W pokonanym polu zostały Vancouver, Madryt i Kopenhaga. To nie była pierwsza nagroda dla tej stacji – w 2006 r. uzyskała wyróżnienie w Meksyku, w konkursie promującym budowle, w których głównym materiałem architektonicznym jest beton.

Metro Award jest przyznawane w 12 kategoriach firmom związanym z budową oraz eksploatacją kolei podziemnych. Metro Warszawskie Sp. z o.o. otrzymało w 2008 r. nagrodę w kategorii najlepsza stacja. Plac Wilsona wyróżniono za funkcjonalność, architekturę, estetykę oraz organizacje i zarządzanie stacją.

W kategorii najlepszy maszynista nagrodę otrzymał Polak Robert Jaryczewski (oceniano m.in. staż pracy i stosunek do pasażerów).

Projektant stacji Andrzej Chołdzyński, po otrzymaniu nagrody stwierdził, że paradoksalnie Warszawa mająca najkrótsze metro na świecie ma najlepszą stację. Rzeczywiście, stacja nie przypomina "betonowego pudełka". Kopuła wykonana w kształcie elipsy ze świetlikiem w suficie, rozświetla stację i tłumi hałas jeżdżącego metra. W zależności od pory dnia świeci w różnych kolorach. Dwa główne wejścia nawiązują do wierzb płaczących i są okolone stylizowanym napisem Plac Wilsona.

Stacja jest dwukondygnacyjna. Peron - wyspa ma szerokość 11 metrów i długość 120 metrów. Na powierzchnię wjedziemy 4 windami i schodami ruchomymi lub wejdziemy po schodach stałych. Wykonawcą stacji o kubaturze podziemnej - 44 389 m sześc. I nadziemnej - 1485 m sześc. oraz powierzchni 4758,70 m kw. była Hydrobudowa-6.

img_6070_320

Artystyczna stacja metra

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie będzie sprawowała opiekę merytoryczną i artystyczną nad "Galerią A19" na stacji Metra Marymont. Przedstawiciele Metra Warszawskiego i ASP w obecności prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisali 17 grudnia stosowną umowę.

Celem wzajemnej współpracy Metra i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest popularyzacja sztuki, promocja studentów i absolwentów uczelni artystycznych oraz prezentacja ich prac w przestrzeni publicznej w ramach projektu artystycznego „Galeria A19”. Funkcjonowanie „Galerii A19” spotkało się z uznaniem nie tylko ze strony samych artystów, ale również pasażerów.

Podejmując działania poszerzające formułę projektu oraz zwiększające zasięg adresatów i odbiorców galerii, spółka miejska Metro Warszawskie nieodpłatnie udostępni Akademii Sztuk Pięknych powierzchnię do ekspozycji prac - ścianę „Galerii A19”.

Oddana do dyspozycji powierzchnia obejmuje ok. 123 m2, o wymiarach 35,87 m szerokości i 3, 43 m wysokości. Zlokalizowana jest na antresoli stacji metra Marymont. Metro Warszawskie przekaże Akademii także sprawowanie opieki merytorycznej nad nową formą realizacji projektu.

Projekt „Galeria A19” powstał w 2007 roku jako program promocji kultury w przestrzeni wielkiego miasta, a jego pomysłodawcą był profesor Mirosław Duchowski – autor wystroju wnętrz stacji metra Marymont. W trakcie 3 lat istnienia projektu, w „Galerii A19” zaprezentowano 7 prac, które poprzez swoją estetykę, oryginalność i ekspresję nawiązywały do wnętrza stacji.

artystyczna.stacja_320

Ponad pół miliona pasażerów dziennie...

metro.osoby_320